Jdi na obsah Jdi na menu
 


Arevin vs. Redakce

17. 2. 2008
Někdo z vás se mě v komentářích ptal, kolik mi je. Inu dobrá, kocoure, zaprvé nejsem kotě, a za druhé mi letos bude 26 let.
A než tu někdo bude omdlívat z mé staroby, Witch čtou i 37. -letí a 65. -letí. Ne, nejsem úchyl a navíc si myslím, že už konečně můžu využívat výhody svého titulu a věku pro dobrou věc XD.

Ale zpátky k redakci.

Po tom fiasku, kdy jsme od paní dostali na redaktorku email s tím, že jí máme napsat, jsem dlouho mlčela. Jednak jsem z toho byla znechucená a druhak jsem připravovala anglickou přednášku na vědeckou konferenci, takže jsem měla jiné starosti (ano, toto jsou naopak nevýhody stáří XD).
Nicméně, před chvílí jsem si k tomu sedla a napsala toto:


Dobrý den,
omlouvám se za pozdní odeslání emailu, který jste možná očekávala, ale příprava příspěvku na vědeckou konferenci mi zabrala veškerý volný čas, takže jsem se k tomu dostala až nyní.

Nejprve bych Vám chtěla poděkovat, že jste nám odpověděla na náš dopis, nicméně s Vaší reakcí nejsme spokojeni ani zdaleka. Protože komunikace poštou je očividně zdlouhavá a neproduktivní, rozhodli jsme se Vás prvního února navštívit na Vašem pracovišti, na kterém jste ale nebyla přítomna, nicméně, jak nás ujistila některá Vaše kolegyně, máme Vám napsat email, takže tak činím.

V úvodu bych chtěla říct, že mám dojem, že jste nepochopila, KDO jsou Vaši zákazníci. Ti "muži" a "ženy", o kterých tak skepticky píšete, jsou lidé širokého věkového a vzdělanostního rozmezí; mezi ně patří i zdravotní sestry, vědci, chovatelé, IT experti, lékaři..a není jich zase tak málo, jak by se mohlo zdát. A všichni tito lidé podle Vás nejspíš kouří a jsou alkoholově závislí (viz věta o rodičích kuřácích, apod.). Myslím, že v tomto bodě byla Vaše reakce velmi nefér a velmi nevhodná. Žijete v této republice, tak předpokládám, že víte, že došlo ke všeobecnému zdražení naprosto všeho. A pro některé rodiny je prostě 150,- Kč měsíčně za časopis, jehož rozsah a míra textu rozhodně neodpovídají, ve světle současné situace opravdu hodně.

Dále rozhodně nesouhlasím s tím, že Witch časopis je k dostání v knihovnách. Například v městské knihovně Ivančice (město čítající přes 10 000 obyvatel) nic takového nemají, neměli a pravděpodobně mít ani nebudou.

Další závažná připomínka je k již dříve zmiňovanému Speciálu Co bylo před Witch. Psala jste mi, že tento vyšel v tenkých sešitcích hned první rok a nyní je rozebrán. Můžete mi tedy říct, jak je možné, že ho NIKDO, ale vůbec NIKDO z čtenářů nevlastní? Jediné, co čtenáři mají je Příběh o Will a půl příběhu o Irmě, které vyšly jako součást běžného čísla + tenký sešitek o Taranee, který vyšel jako součást plakátového speciálu. O tomto problému jsem si kdysi psala emailem s paní Evou Plaňanskou a ta připustila, že Speciál v ucelené formě opravdu nikdy nevyšel a že jednotlivé příběhy dávala do běžného čísla z nedostatku jiného materiálu. Smím tedy vědět, jak to doopravdy je?

Pokud jde o dárky, z Vašeho příspěvku v podstatě vyplývá, že lépe je dávat nekvalitní dárky (nalepovací náušnice nelepí, taška měla rozbitý zip hned jak ji slečna vytáhla z obalu, promáčknuté kovové pouzdro, absence přílohy v čísle, které dostávali předplatitelé....), než vůbec žádné. Z reakcí na internetu znám pouze jednu slečnu (!), která si časopis kupuje kvůli přílohám..

A nyní opět k ceně časopisu a speciálů. Pokud je to, jak píšete, potom mi není vůbec jasné, jak to, že sazba za časopis pro ČR je zvýšená, zatímco v SK zůstává stejná. Znamená to, že pro Slováky je ta cena natolik nadhodnocená, že jste si mohli dovolit nechat ji stejnou? Taky jste mi bohužel nevysvětlila, proč speciál stojí v průměru o dvacet korun více a to i v případě, že má i méně stran než běžné číslo.

Poslední věcí, ke které jste se nevyjádřila, byly grafické zásahy a nesmysly v textu. Grafickými zásahy rozumím zašudlání původního textu v obrázku (nejčastěji citoslovce), který fontem i formou do obrázku zapadá a je nahrazen strohým černým fontem, což je nejen nesmyslné, ale navíc i ošklivé. Nesmysly v textu jsou například přehozený obsah bublin, nápis POŠTA na policejní stanici a již zmíněné citoslovce (zvuk padajícího kamení opravdu není RATATABUM). Když pominu všechny věci, kvůli kterým si lidi stěžují, čekala bych, při ponechání stávajícího stavu, ceny a rozsahu čísla, alespoň určitou kvalitu, co se obsahu týče.

---------------------------

Když to shrnu, celý Váš dopis na mě působí jediným dojmem: Nelíbí se ti to? Tak to nečti. To je dost špatná odpověď platícím zákazníkům, kteří se velmi pravděpodobně spolupodílejí na Vaší výplatě.
Mluvila jsem o tom s Vaší kolegyní a ta se domnívá, že jste takový tón v dopise volila proto, že jsem se já svým prvním listem dotkla Vás. Pokud to tak je, nebyl to z mé strany záměr. Pravda je, že tón tohoto mailu zase odpovídá tomu, že Vy jste se dotkla nás. Mě jakožto člověka, který nepije ani nekouří a čirou náhodou je i vysokoškolsky vzdělaný. Mužů, kterým je už přes dvacet, a kteří by si přáli například sem tam článek o filmu s příbuznou tematikou, čtenářek v původní věkové kategorii (je mi 11, 12.. mám výhrady, ale stejně by mě neposlouchali, proto, že jsem dítě) a co řekli rodiče na to, co jste napsala, se ani nehodí citovat.
Na přímou otázku, zda-li máme alespoň šanci dosáhnout nějaké změny, mě Vaše kolegyně ubezpečila, že ano. Že sice v oblasti financí pravděpodobně nikoliv, ale že připomínky k obsahové části jsou víc než vítané. Pak Vám tedy odešlu tento email s nadějí, že mluvila pravdu.

Pokud se Vás jeho tón opět dotkne, omlouvám se, nebyl to záměr. Věřím, že se napříště dokážeme oprostit od emocí a že Vám osobně na čtenářkách a čtenářích skutečně záleží.
Budu se těšit na Váš email.
S pozdravem
Kateřina Němcová (Brno)-------------------------


Jo, lidi, já vím. Na jedničku z diplomacie to fakt není. Ale jsem naštvaná a to děsně. Už mě nebaví být přehnaně zdvořilá a uctivá, jak jsem se snažila ve svém veledlouhém emailu a ještě delším dopise. Protože jsem se stejně dozvěděla, že jsem chudák, který když nemá na časák, tak nemá chlastat a kouřit.
No, tak uvidíme. Ale stejně se přimlouvám, napište jí i vy. Jelikož si paní ode mě vzala i můj email, je dost možné, že teď moje adresa dělá hají bucí u paní redaktorky ve spamfiltru...
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář