Jdi na obsah Jdi na menu
 


Reakce z redakce Witch!!!!!!!!

18. 1. 2008
Tak jsme se konečně dočkali!!!!
Dnes mi přítel volal do práce, že ho vzbudila pošťačka s doporučeným dopisem z Egmontu. "Hurá," řekla jsem si. "Teď se ukáže!" A ukázalo. Co vlastně, to si přečtěte sami v následujících řádkách.
Prosím, dejte to přečíst i rodičům (včetně dopisu redakce od nás) a zeptejte se jich, co si o tom myslí. Máte někdo z vás doma onen zmiňovaný speciál "Co bylo před Witch?" A co si o celé věci myslíte? Co bychom měli dělat dál? Prosím komenty a názory :) Já se prozatím komentáře zdržím.


Vlastní dopis:


16.1.2008

Milá Kateřino,
děkujeme za Tvůj dopis (do ruky se mi dostal pouze jeden, pravděpodobně ten poslední a nejaktuálnější) a omlouváme se za zpožděnou odpověď.

Na následujících řádcích bych se ráda pokusila reagovat na jednotlivé body Tvého dopisu.
1. Vydávání časopisu Witch na Slovensku je s časovým posunem z toho důvodu, že distribuce se provádí až po stažení výtisků z českého trhu. Pokud by měla být distribuce přímá na Slovensko, zvýšily by se tím náklady i cena časopisu. Pro ty, kteří chtějí dostávat časopis Witch na Slovensku ve stejném čase jako v ČR, je tu možnost si časopis předplatit. O diskriminaci se podle mého názoru nejedná - na Slovensku časopis nevychází vůbec, a proto vidím spíše jako výhodu to, že slovenští čtenáři mají také možnost dostat časopis až domů do schránky. Pokud jde o cenu časopisu v českých a slovenských korunách, je v pořádku, dokonce pro Slováky je mnohem výhodnější. v současné době je kurz 100 Sk = 77,8 Kč, a to znamená, že pokud jeden výtisk časopisu Witch stojí 53 Kč, měl by správně stát 68 Sk (a ne 59 Sk)- pak by to bylo přesně spravedlivé. Cena časopisu je ovlivňována mnoha faktory (licence, zvýšení DPH, zvyšování výrobních nákladů, nárůst cen dárků, inflace, apod.), a proto nemůže dojít k jejímu snížení. Přesto se ji snažíme držet na co nejnižší úrovni to jde - vzhledem ke všem zmíněným okolnostem. Pokud rodiče nejsou ochotni platit 106 Kč měsíčně za časopis Witch, měli by si možná sáhnout do svědomí, jestli všechny své výdaje vynakládají na nezbytné věci (např. rodič-kuřák utratí sumu na jeden výtisk Witch za jedinou krabičku cigaret, podobně je to s alkoholem a dalšími výdaji). Jestli je na tom ale rodina tak špatně, že na časopis opravdu nemá, je tu ještě možnost navštívit knihovnu - do knihoven po celé ČR dodáváme povinné výtisky veškeré své produkce, a pokud vím, cena čtenářské legitimace se pohybuje kolem 60 Kč/rok. Časopis Witch se zatím nepřekládá do slovenštiny, protože poptávka po tomto produktu není na slovenském trhu tak silná. Pokud jde o speciály, máme určitý rozpočet na každý rok, který musíme splnit. V tomto roce chystáme zatím speciál o módě, který by měl vyjít v dubnu, potom by to měly být dva diáře - Witch a Witch Styl, a také vánoční speciál, který se objeví na trhu koncem roku. Kromě toho je možné, že během roku vydáme ještě další speciály.

2. To, že časopis Witch čte i mužská část naší populace, víme, a také už v různých soutěžích "muži" vyhráli a jejich jména byla uveřejněna. Časopis Witch tiskneme v koprodukci s jinými zeměmi a udržujeme jednotnou formu, která je schvalována Disneym (včetně textů). Každé rozšíření by znamenalo jednak nárůst ceny, jednak složitý schvalovací proces, protože nemáme přímého zástupce u firmy Disney (překládání veškerých textů do angličtiny, odeslání ke schválení, čekání na vyjádření Desneyho, následné úpravy textu). Proto se volí koprodukce se zeměmi, které zástupce u firmy Disney mají, a materiály nám pak poskytují k překladu. Pokud by měl kdokoli zájem o více čtení, souběžně s časopisem vycházejí knížky, speciály a další publikace týkající se Witch, včetně např. řady knížek z klubu Witch. V případě, že "mužům", kteří čtou Witch, nepřipadá obsah dostatečně mužský, poradila bych jim, aby zvolili jiný časopis, více zaměřený tímto směrem. Myslím si ale, že muži se stávají našimi čtenáři právě proto, že je časopis zaujal tím, jaký je - za celou existenci časopisu Witch nám od "mužů" nepřišla žádná podobná připomínka.

3. O tom, že dárky v časopise jsou oblíbenější, pokud souvisí s čarodějkami Witch, víme a snažíme se podle toho řídit. Ne vždy je to však možné. Nabídka dárků je limitována, opět v koprodukci několika zemí a pod koordinací Polska, takže také záleží na tom, co se líbí ostatním a jakou nabídku od nich dostaneme, kolik zemí si dárek objedná (od toho se taky odvíjí cena) apod. Všechny dárky musí splňovat bezpečnostní a technické normy EU, musí projít nejrůznějšími komplikovanými testy, takže nelze použít cokoli. Kvalita produktů připojených k časopisu odpovídá jeho ceně - pokud by čtenáři požadovali vyšší kvalitu výrobků, zvýšila by se rovněž cena časopisu (stačí se podívat kolem sebe, kolik stojí podobné předměty v obchodech - jejich cena je mnohdy vyšší než cena celého časopisu i s dárkem). Myslím si, že názor, že většina čtenářů Witch o dárky nestojí, je subjektivní - podle ohlasů čtenářů, které dostáváme, jich většina dárek naopak požaduje, často nám dávají i tipy, co by si v časopise přáli mít.

4. Speciál "Co bylo před Witch" vyšel hned v roce 2002 a byl rozdělen do tenkých sešitků, ke každé čarodějce byl jeden, bohužel už není v současné době na skladě. Rovněž speciál Cornelia-Caleb vyšel (2005), a stejně tak i speciál Elyon (2003). Kromě toho jsme vydali tyto speciály: Speciální vydání komixu 1. a 2. díl - Haloween (2003), Witch Haloween - hra (2003), Plakátový speciál (2004), Kalendář (2004), Planeta kluků (2004), Witch testy, kvízy (2004), Orube (2005), Letní deník (2005), Pět živlů (2005), Kalendář (2005), Will (2006), Irma (2006), Taranee (2006), Cornelia (2006), Hay Lin (2006), Škola kreslení (2007), Kalendář (2007) + k tomu ještě školní diář, který vychází pravidelně každý rok.

5. K otázce ceny jsem se vyjádřila už v bodě č.1. Pokud jde o vámi navrhovanou podobu časopisu Witch, alternativou by mohlo být vydávání 1x měsíčně s celým komixem, ale v současné době se spíš osvědčuje Witch jako čtrnáctideník, a potvrdila to i anketa, kterou jsme v časopise dělali. Většině čtenářů vyhovuje dvoutýdenní periodicita - pravděpodobně také z důvodu, že si nekupují každé číslo, a tedy mohou si vybrat, nebo z důvodu, že dostanou dva dárky místo jednoho. K problému přidávání stránek a textu jsem se vyjádřila v bodě č. 2. Samotný komix bez redakčních stran jsme rovněž vydali - stále je možné si ho objednat - a to prvních 30 dílů rozdělených do pěti sešitů. Protože o něj však nebyl dostatečný zájem, s vydáváním dalších dílů zatím nepočítáme.

Doufám, že se mi alespoň částečně podařilo odpovědět na Tvé otázky a případně doplnit některé informace ohledně produktů Witch.

S pozdravem

Zuzana Bělohlávková
redakce časopisu W.I.T.C.H.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář